Rhipsalis – patyczak. Jak dbać?
Określenie „patyczak” jest najczęściej kojarzone z owadami, które wyglądają jak cienkie gałązki. Ale czy wiesz, że istnieje także roślina o takiej nazwie? To rhipsalis, sukulent z rodziny kaktusowatych, który wygląda jak kopuła bezlistnych, cienkich patyczków. Urozmaici każdą domową dżunglę, a przy tym oczyści powietrze! Dowiedz się, jak pielęgnować tę roślinę.
Rhipsalis – charakterystyka
Rhipsalis, czyli potocznie patyczak, naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce oraz na Sri Lance. To jedyny gatunek kaktusa o takim pierwotnym zasięgu terytorialnym. Prawdopodobnie do jego rozprzestrzenienia się przyczyniły się ptaki, a później – handel międzykontynentalny.
Patyczak tworzy gęstą kępę nagich, wałeczkowatych pędów. W sprzyjających warunkach mogą one osiągnąć nawet do 9 m długości i tworzyć wspaniały “zielony wodospad”! W naturze rhipsalis tworzy kremowe, gwiazdkowate kwiaty o wąskich płatkach. Jednak w domowej uprawie rzadko się one pojawiają.
Czytaj więcej: Rośliny zwisające doniczkowe – poznaj najpiękniejsze odmiany
Rhipsalis – jakie stanowisko?
Aby patyczak nie usychał i wypuszczał wiele nowych pędów, trzeba zapewnić mu jasne stanowisko, do którego docierają rozproszone promienie słońca. Temperatura w tym miejscu powinna być wyższa niż 16°C, ponieważ w niższej roślina obumiera. Dlatego nie należy stawiać jej na parapecie przy oknie, które często otwiera się zimą.
Pamiętaj, aby nie stawiać rhipsalis w pełnym nasłonecznieniu. Jego pędy mogą ulec poparzeniu i zacząć tracić piękny, zielony kolor.
Patyczak – jak pielęgnować?
Rhipsalis jest bardzo łatwy w uprawie. Sprawdzi się dla początkujących ogrodników i osób, które często wyjeżdżają. Oto zasady, o których należy pamiętać.
1.Rzadkie podlewanie
Patyczaka należy nawadniać niezbyt obficie i w dużych odstępach czasu. Latem wystarczy podlewanie 1 raz w tygodniu, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Zimą można to robić nawet 1 raz na 2 tygodnie – w zależności od tego, jak szybko wysycha ziemia w doniczce.
Do nawadniania należy używać odstanej wody w temperaturze pokojowej. Można również zraszać roślinę, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza wokół.
Pamiętaj! Nadmierne podlewanie może przyczynić się do gnicia korzeni, a w rezultacie do zamierania pędów. W takiej sytuacji należy niezwłocznie przesadzić roślinę do nowego, przepuszczalnego podłoża i ograniczyć podlewanie.
2.Nawożenie tylko wiosną/latem
Rhipsalisa należy dokarmiać tylko od kwietnia do lipca, co ok. 14 dni. Można używać preparatów do kaktusów (połowę dawki) lub uniwersalnych nawozów, np. takich jak “Obudź i odżyw”. Ten produkt zawiera dużą porcję fosforu i potasu, które stymulują roślinę do produkcji nowych pędów. Może być także stosowany do oprysku przeciwko mszycy.
Rhipsalis baccifera horrida – patyczak o ciekawych, grubych pędach
Rhipsalis – jak przesadzić i rozmnożyć?
Korzenie patyczaka zaczęły wystawać z doniczki? To znak, że czas go przesadzić. Przygotuj doniczkę o 2-3 cm szerszą niż poprzednia. Wypełnij jej dno warstwą keramzytu, który zapobiegnie kontaktowi korzeni z nadmiarem wody.
Potem sięgnij po odpowiednią ziemię. Możesz wykorzystać specjalną mieszankę do kaktusów i sukulentów. Dobrze sprawdzi się także połączenie gleby uniwersalnej z tą przeznaczoną do epifitów. Najważniejsze jest, żeby podłoże było lekkie i przepuszczalne – dzięki temu woda nie będzie zalegać, a pędy i korzenie nie zaczną gnić.
Kolejny krok to wyciągnięcie rośliny ze starej doniczki. Zrób to ostrożnie, żeby nie połamać delikatnych pędów. Delikatnie pozbądź się zużytej ziemi i przełóż patyczaka do nowego podłoża. Na koniec podlej okaz niewielką ilością wody.
Jeśli podczas przesadzania złamiesz pęd, nie wyrzucaj go. Pozostaw go, żeby wysechł, i umieść w lekkim, przepuszczalnym podłożu. Następnie przez kilka tygodni zraszaj sadzonkę wodą. W tym czasie wypuści nowy pęd.
Zobacz też: Samodzielne ukorzenianie roślin – jak robić to poprawnie?
Choroby patyczaka – jakie występują najczęściej?
Z Twoim rhipsalisem dzieje się coś niedobrego? Zastanawiasz się, jak ratować roślinę? Postępowanie zależy od objawów. Jeśli patyczak:
- ma pomarszczone pędy, oznacza to, że otrzymuje za mało wody lub… że jego korzenie nie są w stanie jej pobierać z podłoża, ponieważ zgniły;
- ma czerwone łodygi, to znak, że jest narażony na zbyt duże nasłonecznienie. Należy go przesunąć w inne miejsce;
- ma brązowe, miękkie pędy, z których wycieka sok, oznacza to gnicie. Wtedy trzeba wymienić podłoże, obciąć wszystkie uszkodzone części i zaprzestać podlewania na jakiś czas.
Rhipsalis może paść także ofiarą szkodników. Dlatego trzeba regularnie oglądać jego pędy w poszukiwaniu nieproszonych gości.
Dodaj komentarz