Niewymagające rośliny doniczkowe – poznaj te najpopularniejsze
Nie masz tzw. “ręki do roślin”? Wszystkie okazy, które do tej pory zdarzyło Ci się uprawiać w domu, prędzej czy później obumarły z nadmiaru wody? A może zdarzało Ci się o nich zapomnieć, przez co całkowicie usychały? Wbrew pozorom, wcale nie musisz rezygnować z uprawy roślin. Po prostu wybierz gatunki, które nie mają zbyt wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Sprawdź najpopularniejsze okazy!
Niewymagające rośliny doniczkowe są idealne dla „zapominalskich” zdarza się nie pamiętać o okazach uprawianych w domu lub tych osób, które często wyjeżdżają. Ich kluczowa zaleta jest taka, że nie trzeba ich często podlewać ani nawozić, aby pięknie się prezentowały mimo upływu czasu. Oto gatunki, na warto które szczególnie zwrócić uwagę.
Sansevieria gwinejska Moonshine – niewymagająca roślina w srebrzysto-zielonym kolorze
Sansevieria gwinejska Moonshine jest nazywana także “światło księżyca” z powodu liści pięknie wybarwionych na srebrzysto-zielony kolor. Mają one lancetowaty kształt i są ułożone strzeliście, dzięki czemu pięknie prezentują się na półce w towarzystwie innych, niższych okazów. Roślina jest uznawana za tzw. “żelazny” okaz. Doskonale znosi przesuszenie i brak nawożenia, a bez wody może przetrwać nawet kilka długich tygodni.
Jednak jeśli chcesz, żeby miała dużo pięknych liści i była odporna na choroby, warto co 3-4 tygodnie w okresie wegetacyjnym zasilić ją nawozem do kaktusów i sukulentów.
Należy także pamiętać, że sansevieria wręcz nie znosi wody. Jeśli zaczniesz ją przelewać, może szybko zgnić i będzie nie do odratowania.
Zamioculcas Supernova – wyjątkowa roślina o niewielkich wymaganiach
Zamioculcas Supernova to unikatowy egzemplarz o prostych pędach i mięsistych liściach. Uwagę przyciąga przede wszystkim niesamowity, czarny kolor rośliny – znacznie głębszy niż u zwykłej odmiany “zamiolistnej”. Dodatkowo roślina ma bardzo zwarty pokrój i uwielbia ciasne doniczki, więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca na półce czy parapecie.
Co więcej Zamioculcas Supernova:
- może stać w cieniu,
- nie lubi wody, a podlewana częściej niż kilka razy w miesiącu zaczyna usychać,
- nie wymaga nawożenia.
Zamioculcasa najlepiej uprawiać w przepuszczalnej, lekkiej ziemi. Wówczas ryzyko przelania jest niewielkie, a więc nie trzeba obawiać się, że stracisz roślinę. Zasady uprawy tej rośliny są podobne do tych, które dotyczą pielęgnacji sukulentów i kaktusów.
Czytaj też: Uprawa sukulentów – tych błędów nie możesz popełniać
Senecio Bryoniifolius – niezniszczalna roślina doniczkowa mało wymagająca
Senecio Bryoniifolius to wiecznie zielony bluszcz należący do grupy sukulentów. Ma zwisający pokrój, długie pędy i grube, rozłożyste, zielono-srebrzyste liście z ciemnozielonymi nerwami. Wyróżniają się one też charakterystycznym, purpurowym spodem. Te cechy sprawiają, że roślina wspaniale prezentuje się na tle jasnej i ciemnej ściany.
Senecio nie będzie potrzebować nadmiernej pielęgnacji, jeśli:
- umieścisz go w miejscu, gdzie jest dużo słońca. Można pozostawić roślinę przy nasłonecznionym parapecie, a odwdzięczy się pięknie wybarwionymi liśćmi;
- posadzisz go w przepuszczalnej glebie z grubą warstwą drenażu;
- 3-4 razy w lecie zasilisz roślinę nawozem;
- będziesz podlewać okaz, dopiero gdy ziemia całkowicie przeschnie.
Co więcej, roślina dobrze reaguje na przycinanie. Jeśli pędy będą znacznie wydłużone, a liście rzadkie, wystarczy obciąć je, aby okaz się zagęścił i znów pięknie się prezentował.
Każdy może cieszyć się wspaniałymi roślinami. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni gatunek do swoich umiejętności, a także swojego trybu życia. Spróbuj!
Dodaj komentarz