Doświetlanie roślin – czy jest konieczne i jak to zrobić?
Jesień i zima w Polsce nie sprzyjają uprawie roślin doniczkowych, a zwłaszcza gatunków egzotycznych czy kolekcjonerskich. Wynika to z bardzo małej ilości słońca, przez co okazy mogą nieestetycznie wyciągać swoje pędy w kierunku okna, tracić liście, a także stawać się podatne na choroby oraz szkodniki. Warto w tym czasie rozważyć doświetlanie roślin specjalnymi lampami. Dowiedz się więcej.
Doświetlanie roślin – na czym polega?
Doświetlanie roślin to nic innego jak umieszczanie okazów doniczkowych pod lampami emitującymi sztuczne światło podobne do słońca. Jest to forma rekompensowania roślinom braku wystarczającej ilości naturalnego oświetlenia, które jest im potrzebne do przeprowadzenia fotosyntezy. Szczególnie potrzebują tego gatunki egzotyczne takie jak np. Syngonium czy Filodendron.
Metodę doświetlania roślin stosuje się także:
- wtedy, gdy nie można obniżyć temperatury w pomieszczeniu i wprowadzić okazów w naturalny okres spoczynku. Dzięki doświetlaniu możliwe jest utrzymanie roślin w stanie wegetacji przez cały rok;
- do pobudzania rozsady np. warzyw do rozwoju wczesną wiosną, gdy jeszcze nie można ich umieścić w ogrodzie. W ten sposób zimą można wyhodować w domu np. sałatę.
Do doświetlania nie wystarczą klasyczne żarówki, którymi rozjaśnia się wnętrze. Muszą mieć one odpowiednią barwę i moc.
Żarówka do doświetlania roślin-jaką wybrać?
Roślina podczas rozwoju korzysta z fal o różnej długości. Nie można oświetlać ich białymi żarówkami. Trzeba wybrać takie modele, które emitują światło o długości fali poniżej 480 nm (światło niebieskie) oraz o długości fali pomiędzy 550 a 700 nm (światło czerwone).
Następnie trzeba dobrać barwę światła. Aby odtworzyć roślinom naturalne warunki, najlepiej wybrać takie żarówki, które mają barwę podobną do światła słonecznego, czyli od 6500 do 8000 K. Ważna jest także moc żarówek. Dla roślin
- cieniolubnych, wybierz żarówki o mocy 800-1000 lm, umieszczone w odległości 60 cm,
- lubiących umiarkowane nasłonecznienie, dobre będą żarówki o mocy 3000-5000 lm postawione w odległości 30-45 cm,
- uwielbiających dużo słońca, najlepsze będą żarówki o mocy 5000-25000 lm znajdujące się w odległości 15-30 cm.
Jednocześnie pamiętaj, że niebieska czy czerwona barwa światła, może bardzo męczyć wzrok. Dlatego podczas doświetlania najlepiej wyjdź z danego pomieszczenia lub rób to, gdy nie ma Cię w domu.
Zainteresuje Cię również: Obornik owczy – skuteczny nawóz dla dużych roślin?
Doświetlanie roślin – jak często?
Sztuczne oświetlenie ma rekompensować brak naturalnego słońca, które jesienią i zimą pojawia się zazwyczaj na kilka godzin. Dlatego najlepiej doświetlać rośliny codziennie. Na początku należy to robić przez np. 1-2 godziny, a potem stopniowo zwiększać ten czas do 8-10 godzin. W ten sposób przyzwyczaisz roślin do dużego nasłonecznienia, a światło lamp ich nie poparzy.
Nie wydłużaj czasu naświetlania! W przypadku dorosłych okazów może doprowadzić do zaburzeń w fotosyntezie. Do tego roślina nie będzie miała czasu “odpoczywać”, co negatywnie wpłynie na procesy fizjologiczne, które w niej zachodzą. Dlatego też warto zachować umiar. Wyjątkiem od tej zasady jest oświetlanie młodej rozsady. Takie sadzonki trzeba stale stymulować do tego, żeby rosły.
Dodaj komentarz