Samodzielne ukorzenianie roślin – jak robić to poprawnie?
Możesz pochwalić się imponującą kolekcją roślin i chcesz podzielić się nimi z bliskimi? A może ktoś ma okaz, o którym marzysz i zastanawiasz się, jak pozyskać jego sadzonkę? Jednym sposobem, aby otrzymać nową roślinę ze starego egzemplarza, jest ukorzenienie jej części. Choć wydaje się to dość trudne, w rzeczywistości jest bardzo proste. Może tylko zająć nieco czasu. Dowiedz się, jak rozmnożyć rośliny.
Ukorzenianie roślin – jak to zrobić prawidłowo?
Istnieje wiele sposobów rozmnażania roślin, jednak trzy z nich są najbardziej popularne. Są to: moczenie zielonego pędu, sadzenie zdrewniałego pędu lub podział korzeni. Dowiedz się więcej o każdej z tych technik.
Rozmnażanie z kawałków pędów
Jedna z najczęściej praktykowanych metod ukorzeniania roślin polega na obcięciu kawałka zielonego pędu z liściem, a następnie umieszczeniu go w wodzie. Jednak, żeby cały proces się udał, należy zadbać o:
- czysty, wyparzony pojemnik – dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozwoju grzybów, które mogłyby doprowadzić do gnicia rośliny,
- mający 10-15 cm zdrowy i niezdrewniały pęd – usuń dolne liście, aby nie miały kontaktu z wodą i nie gniły,
- stały dostęp do świeżej wody – jeśli jej zabraknie, sadzonka uschnie,
- jasne i ciepłe stanowisko – parapet może się nie sprawdzić, zwłaszcza zimą.
Po ok. 3-4 tygodniach roślina powinna wypuścić korzenie.
Aby zwiększyć szanse na rozmnożenie wybranego okazu, warto przed umieszczeniem pędu w wodzie zanurzyć go w tzw. ukorzeniaczu. Jest to nawóz, który zapewnia roślinie wszystko, co potrzebne do wypuszczenia nowych korzeni i dalszego rozwoju.
Ukorzenianie patyków
Można także rozmnażać rośliny za pomocą ich zdrewniałych części. W tym celu należy:
- pobrać 10-15-centymetrowy tegoroczny pęd i oczyścić go z liści – może to być np. czubek pędu z liśćmi,
- obciąć kawałek kory u dołu,
- zanurzyć pęd w ukorzeniaczu,
- umieścić patyka w doniczce z wilgotną, żyzną i przepuszczalną ziemią.
Tak przygotowane rośliny należy przechowywać w temperaturze od 0 do 5°C przez całą zimę. Dodatkowo należy dbać o regularne nawadnianie podłoża, aby było stale wilgotne. Sadzonki będą gotowe do umieszczenia w docelowej doniczce jesienią następnego roku.
Rozmnażanie przez podział kępy
Trzecia metoda rozmnażania roślin polega na rozdzieleniu ich bryły korzeniowej, a następnie umieszczeniu sadzonek w osobnych doniczkach i świeżej ziemi.
Opcjonalnie po rozdzieleniu korzeni można przecięte miejsca posypać cynamonem. Zawiera on substancje, które zapobiegają rozwojowi grzybów.
Rozmnażanie roślin doniczkowych – jakie gatunki można ukorzenić?
Zanim ochoczo zabierzesz się do rozmnażania swoich okazów, warto najpierw wybrać odpowiednią metodę działania, dopasowaną do gatunku rośliny. Nie wszystkie nowe sadzonki można uzyskać w ten sam sposób.
- W wodzie można ukorzenić różnorakie pnącza, np. epipremnum, sciandapsus, bluszcz, monsterę, hoye czy filodendrony, ale także sukulenty, kaktusy, zielistki, fuksję, surfinię czy pelargonię.
- Za pomocą zdrewniałych pędów najlepiej rozmnażają się fikusy, draceny i szeflery.
- Przez podział bryły korzeniowej można rozmnożyć paprocie, szczawiki trójkątne, skrzydłokwiaty, sansevierie i zamioculcasy.
Niezależnie od tego, jaką metodę rozmnażania roślin wybierzesz, zadbaj o to, żeby zawsze pobierać nowe sadzonki od zdrowego okazu. Wówczas jest największa szansa, że pęd wypuści korzenie i dobrze się ukorzeni.
Jednak możesz pobierać pędy także od roślin, które np. zostały przelane, przez co zaczęły gnić. To jeden ze sposobów na to, żeby uratować dany egzemplarz i nadal móc się nim cieszyć.
Ukorzenianie roślin – o jakiej porze roku najlepiej to robić?
Zastanawiasz się, jaka pora roku jest najlepsza na to, żeby uzyskać nowe sadzonki z zielonych pędów czy przez rozdzielenie bryły korzeniowej? Do tego idealna jest wiosna. Wówczas jest nie tylko cieplej, ale także jest więcej słońca, więc szanse na ukorzenienie się rośliny jest znacznie większa niż zimą.
Natomiast, jeśli planujesz rozmnażać swoje okazy ze zdrewniałych pędów, pobierz patyczki jesienią. Przez zimę roślina będzie miała wystarczająco dużo czasu, aby wypuścić korzenie i umocnić się, zanim zacznie produkować liście i kwiaty.
Rozmnażanie roślin to świetny sposób na to, żeby móc cieszyć się młodymi egzemplarzami bez wydawania gotówki. Sprawdź!
Dodaj komentarz