Naturalne nawożenie roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe to wspaniałe ozdoby, które sprawiają, że wnętrze wygląda przytulniej. Do tego wiele z nich ma właściwości np. oczyszczające powietrze z metali ciężkich. Dzięki temu poprawia się klimat panujący w domu. Jednak, żeby rośliny pięknie się prezentowały i spełniały swoją funkcję, trzeba o nie regularnie dbać. Jednym z elementów jest nawożenie. Sprawdź, czym i jak dokarmiać rośliny.
Nawożenie roślin doniczkowych – czy jest potrzebne?
Wszystkie rośliny potrzebują do rozwoju słońca, wody i ziemi pełnej składników mineralnych. Dwa pierwsze warunki bardzo łatwo zapewnić – wystarczy dobre stanowisko i pamiętanie o podlewaniu.
Problem pojawia się przy spełnieniu trzeciego wymagania. Gleba, w której sadzone są okazy doniczkowe, bardzo szybko staje się jałowa. Dzieje się tak nie tylko, dlatego że korzenie pobierają potrzebne im składniki. Ziemia przestaje być wartościowa także przez podlewanie, gdyż woda spływająca do podstawki wypłukuje z niej minerały.
W rezultacie roślina po pewnym czasie nie ma już skąd pobierać potrzebnych składników. Efekty są bardzo szybko widoczne:
- liście tracą swój kolor,
- nie pojawiają się nowe przyrosty,
- roślina zaczyna być podatna na choroby i szkodniki.
Można temu zapobiec na dwa sposoby – co 2-3 miesiące wymieniać ziemię, co nie wszystkie rośliny lubią. Do tego jest to dość drogie rozwiązanie. O wiele łatwiej jest systematycznie nawozić okazy w doniczkach.
Nawóz z pokrzywy “Dbaj na co dzień” – bogactwo azotu potrzebnego do rozwoju liści
Naturalne nawozy dla roślin domowych – co wybrać?
Do dokarmiania roślin doniczkowych najlepiej wybrać naturalne nawozy. Przyczyna jest bardzo prosta. Są one nie tylko lepiej przyswajalne, ale także nie ma ryzyka przenawożenia okazów, a więc nie poparzysz korzeni i nie osłabisz roślin. Jednak, co wybrać? Wiele zależy od gatunków, które uprawiasz.
- Do okazów, które nie kwitną, a tworzą wspaniałe liście, dobrym wyborem będzie nawóz z dużą ilością azotu o nazwie “Dbaj na co dzień”. Jest wytworzony z pokrzywy. Poprawia jakość gleby i wzmacnia roślinę. Wysoka zawartość azotu pobudza roślinę do produkcji zielonej masy, dzięki czemu Twoje półki będą wręcz uginać się pod wodospadem liści. Produkt występuje w formie płynnej, więc składniki szybko się przyswajają. Do tego wystarczy odmierzyć jego odpowiednią ilość i dodać do konewki podczas podlewania.
- Do roślin, które nie rosną, bądź też są po chorobie lub ataku szkodników, wybierz organiczny stymulator wzrostu o nazwie “Spraw, by szybciej rosły”. W jego składzie znajdują się chitozan i kwasy humusowe, które pomagają wzmocnić i odżywić korzenie, a tym samym przyspieszyć wzrost i rozwój liści. Dodatkowo chronią przed chorobami grzybowymi. Ten produkt również jest dostępny w formie płynnej. Dzięki temu składniki mineralne mają wyższą biodostępność.
- Do okazów, które mają bardzo duże potrzeby, idealnie sprawdzi się nawóz z bogatym składem, czyli np. suchy obornik owczy w pałeczkach o nazwie “Dbaj o duże rośliny”. Ten nawóz zawiera sporą dawkę azotu, który stymuluje wzrost zielonej masy. Jednak nie zapomniano także o potrzebnym fosforze, potasie, wapniu, magnezie, borze, miedzi, cynku i kwasach hummusowych. Składniki te pomagają odżywić roślinę od korzeni aż po liście. Zaletą tego nawozu jest forma podania. Suche pałeczki wbija się w ziemię, aby powoli się rozpuszczały i uwalniały substancje mineralne do podłoża. Dzięki temu stopniowo i przez długi czas odżywiają roślinę.
Istnieją również nawozy przeznaczone dla młodych szczepek, które pomagają się im ukorzenić. Zawierają składniki, które zapewniają roślinkom dobry start.
Dowiedz się więcej: Samodzielne ukorzenianie roślin – jak robić to poprawnie?
Suchy nawóz “Dbaj o duże rośliny” – gwarancja dużej ilości błyszczących liści
Naturalne nawożenie roślin doniczkowych – jak często to robić?
Podczas stosowania nawozów do roślin doniczkowych ważne jest nie tylko, czego się używa, ale także jak często. Aby nie przenawozić okazów, najlepiej stosować się do wskazówek umieszczonych na opakowaniu produktu. Jednak zazwyczaj:
- nawozy płynne należy stosować co 2-3 tygodnie, dodając je do wody,
- nawozy sypkie, np. pałeczki, trzeba dodawać 1-2 razy na kwartał.
Dodatkowo pamiętaj, aby stosować się do wskazówek odnośnie do ilości produktu. Nadmierne dokarmianie może doprowadzić do przenawożenia, które doprowadzi do obumarcia rośliny.
Dodaj komentarz