Doniczkowe rośliny lubiące słońce – jakie wybrać?
Domy lub mieszkania z wystawą południową mają wyjątkowy klimat. W tak oświetlonych wnętrzach jest bardzo jasno przez cały rok, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jednak w bardzo nasłonecznionych warunkach wiele roślin obumiera od poparzeń liści czy nadmiernego wysuszenia podłoża. Na szczęście istnieją gatunki, które wręcz uwielbiają takie warunki. Poznaj je!
Na słonecznych, południowych parapetach najlepiej będą się czuć gatunki, które pochodzą z terenów pustynnych, suchych i egzotycznych, gdzie panują wysokie temperatury. Warto również zwrócić uwagę na liście rośliny. Na takie stanowisko sprawdzają się okazy z grubymi liśćmi, które stanowią dla nich zapasy wody. Dzięki temu nie wyschną zbyt szybko i dobrze zniosą nawet przejściową suszę.
Abyś nie musiał samodzielnie sprawdzać specyfikacji każdego gatunku i żeby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy listę roślin doniczkowych lubiących słońce.
Aloes tygrysi – pasiasta roślina lubiąca słońce
Aloes tygrysi, łac. Aloe variegata należy do grupy sukulentów pochodzących z Afryki Południowej. Jest rośliną wiecznie zieloną, dzięki czemu doskonale prezentuje się niezależnie od pory roku. Jego cechą charakterystyczną są jasnozielone paski na ciemnozielonym tle, które sprawiają, że całość wygląda jak roślinny tygrys.
Aloes wyróżnia się także mięsistymi liśćmi, które absorbują wodę, dzięki czemu roślina jest w stanie przetrwać długie okresy bez wody. Zatem doskonale sprawdzi się na słoneczny parapet. Do tego aloes lubi lekkie, wręcz żwirowe podłoże i bardzo rzadkie podlewanie. Dlatego dobrze sprawdzi się dla osób, które zapominają o pielęgnowaniu kwiatów doniczkowych.
Kamień księżycowy – sukulent na słońce
Kamień księżycowy, łac. Pachyphytum oviferum również jest sukulentem. Pochodzi z północnego Meksyku i ma wspaniały pokrój. Roślina tworzy mięsiste, podłużne liście, które gęsto porastają pęd o wysokości od 10 do 30 cm. Mają one srebrzysty kolor niczym księżyc, który wyjątkowo prezentuje się na tle ciemnozielonych gatunków.
Kamień księżycowy najlepiej rośnie w płytkich doniczkach wypełnionych bardzo przepuszczalnym podłożem i grubą warstwą drenażu. Jeśli zapewnisz mu dużo słońca i mało wody, istnieje szansa, że zakwitnie drobnymi kwiatkami w kolorze pomarańczowym.
Opuncja drobnokolczasta – kłująca roślina doniczkowa kochająca słońce
Opuncja drobnokolczasta, łac. Opuntia microdasys Albispina należy do rodziny kaktusów, które pochodzą z Meksyku. Ma formę spłaszczonych korpusów o owalnym kształcie, które wyrastają jedne na drugim. Efekt jest niesamowity.
Opuncja charakteryzuje się także łatwością w uprawie. Wystarczy zapewnić jej lekkie, dobrze zdrenowane podłoże oraz niewielką doniczkę, aby się rozwijała. Do tego trzeba bardzo rzadko ją podlewać, ponieważ nadmiar wody może przyczynić się do jej gnicia.
Jednocześnie należy pamiętać, że to nie jest roślina dla każdego. Opuncja jest pokryta drobnymi włoskami, pośród których kryją się cienkie kolce zakończone haczykami. Boleśnie wbijają się w skórę i bardzo trudno je wyciągnąć.
Cissus cukrowy – słodka roślina na jasne stanowisko
Cissus cukrowy, łac. Cissus rotundifolia również należy do grona sukulentów, ale wyróżnia go atrakcyjny pokrój. Tworzy długie, sterczące pędy, które porastają ciemnozielone, okrągłe liście z jaśniejszymi nerwami. Można pozostawić go swobodnie, aby stworzył piękny wodospad lub zapewnić podporę, aby zjawiskowo pokrył ścianę.
Cissus doskonale czuje się na jasnym stanowisku i podłożu uniwersalnym. W przeciwieństwie do innych sukulentów wymaga regularnego podlewania i dbania o to, żeby ziemia była wilgotna. Wtedy będzie pięknie rósł.
Zdecyduj się na różne rośliny na południowy parapet i stwórz kolorową kompozycję, która będzie wspaniałą dekoracją wnętrza.