Węgiel aktywny – właściwości, dawkowanie i zastosowanie
Przez dłuższy czas przelewałeś rośliny, więc ich korzenie zaczęły gnić? Chcesz poprawić jakość podłoża w dużej donicy? A może na powierzchni gleby w doniczkach zaczęła się gromadzić pleśń? Na te problemy może pomóc węgiel aktywny. Tę substancję możesz kojarzyć z domowej apteczki, jako sposób na walkę z problemami żołądkowymi. Jednak okazuje się, że świetnie sprawdza się także jako wsparcie podczas uprawy roślin. Dowiedz się więcej!
Węgiel aktywny – co to jest?
Węgiel aktywny to substancja, która składa się z węgla pierwiastkowego w formie sadzy i grafitu oraz dodatków, np. krzemionki lub popiołu. Powstaje z różnych materiałów, np. drewna, węgla kamiennego i brunatnego, torfu, skorup orzecha kokosowego, a nawet odpadów produkcji rolniczej, np. słomy czy łupin. Dzieje się to na skutek karbonizacji surowca i zgazowania materiału węglowego.
W sprzedaży węgiel aktywny jest dostępny w formie tabletek (kupisz je np. w aptece) lub płynu (do kupienia w naszym sklepie).
Czytaj więcej: Naturalne nawożenie roślin doniczkowych
Właściwości węgla aktywnego – w czym może pomóc?
Węgiel aktywny ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Najlepiej znany jest z tego, że wspiera walkę z biegunkami, wzdęciami i niestrawnością. Wspomaga absorbowanie różnych substancji, więc może pomóc w eliminowaniu toksyn i bakterii po zatruciu pokarmowym. Ponadto, dzięki temu, że ma zdolność do pochłaniania różnych substancji, jest wykorzystywany w:
- filtrach do uzdatniania wody – wspiera usuwanie z płynu zanieczyszczeń,
- akwarystyce – wspomaga wchłanianie niekorzystnych związków chemicznych,
- urządzeniach do oczyszczania powietrza – pomaga absorbować np. dym papierosowy czy substancje wydzielane przez farby lub kleje.
Chętnie sięgają po niego także ogrodnicy. Węgiel aktywny w uprawie roślin pomaga:
- oczyszczać ziemię z bakterii i patogenów – dlatego warto go używać, gdy na powierzchni podłoża pojawi się pleśń;
- pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ziemi – brzydki aromat często pojawia się, gdy w glebie rozwijają się drobnoustroje. Węgiel pomoże je zlikwidować;
- oczyścić podłoże z substancji toksycznych dla roślin – jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz np. wykorzystać ziemię do uprawy innych okazów lub w ogródku;
- poprawić jakość podłoża – węgiel aktywny to źródło wielu minerałów, których roślina potrzebuje do zrównoważonego rozwoju,
- zatrzymać proces gnicia lub zapobiec mu – substancja niszczy patogeny, dlatego często jest rekomendowana jako dodatek do roślin, które zostały przelane bądź młodych szczepek.
Co ważne, węgiel aktywny nie zmienia odczynu podłoża. Zatem można dodawać go zarówno do roślin kwasolubnych i zasadolubnych.
Zainteresuje Cię również: Samodzielne ukorzenianie roślin – jak robić to poprawnie?
Węgiel aktywny a rośliny doniczkowe – jak go wykorzystać?
Jeśli uprawiasz dużo roślin doniczkowych, węgiel aktywny powinien na stałe zagościć w Twoim domu. Można go wykorzystać np. do:
- ukorzeniania szczepek – wiele młodych sadzonek zaczyna gnić, zanim rozwinie bryłę korzeniową. Aby temu zapobiec i wesprzeć rozwój małych roślin, po pobraniu pędu lub liścia zanurz go w preparacie z węglem aktywnym “Szybciej ukorzeniaj”. Następnie umieść go w perlicie, keramzycie lub wodzie. Możesz także rozpuścić 50 ml produktu w 1,5 l płynu i włożyć do niego nowe sadzonki;
- walki z pleśnią w doniczkach i z brzydkim zapachem ziemi – jeśli na podłożu znajduje się biały nalot, zbierz go i podlej całość solidną porcją preparatu z węglem aktywnym. Substancja pomoże pokonać patogeny i zniwelować przykry aromat. Na koniec brakujące podłoże zastąp nową ziemią;
- zatrzymania gnicia korzeni – jeśli regularnie przelewałeś swoje rośliny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w bryle rozpoczęły się procesy gnilne. Aby im zapobiec, trzeba przesadzić okazy do nowego podłoża. Warto także podlać je środkiem z węglem aktywnym. Zawarte w nim substancje zapobiegną dalszemu gniciu.
Opisywana substancja w formie sproszkowanej sprawdzi się także, jeśli tworzysz tzw. las w słoiku. Dodatek węgla aktywnego pomoże zapobiec rozwojowi patogenów, a więc w naczyniu nie zaczną rozwijać się żadne niepożądane formy życia. Do tego ciemna warstwa świetnie się prezentuje w połączeniu z kolorowymi kamykami.
Jeśli chcesz utrzymać piękne i zdrowe rośliny, węgiel aktywny to must-have! Pomoże on uporać się z większą problemów związanych z nadmierną wilgotnością podłoża. Przekonaj się w praktyce!
Dodaj komentarz