Uprawa hydroponiczna dla początkujących – wskazówki
Jeśli chcesz wypełnić swoje mieszkanie zielenią i stworzyć w nim prawdziwą dżunglę, trafiłeś w odpowiednie miejsce. W Roślinnych Maluszkach mamy nadzieję zarazić pasją do roślin jak największe grono odbiorców. Z tego powodu prowadzimy bloga, gdzie dowiesz się, jak o nie dbać we własnym domu. Uważamy, że uprawa hydroponiczna to doskonałe rozwiązanie dla osób początkujących, które dopiero uczą się, jak zabiegać o swoje rośliny. Jeśli jesteś jedną z nich, przeczytaj poniższy artykuł.
Czym jest uprawa hydroponiczna?
Hydroponika to alternatywna metoda uprawy roślin doniczkowych w domu. Zwykła, uniwersalna ziemia jest zastąpiona alkalicznym granulatem z ceramiki. Żeby taka uprawa była skuteczna, potrzebujesz też specjalnego wkładu hydroponicznego, czyli warstwy umieszczonej przy dnie doniczki, zawierającej substancje odżywcze i sole mineralne. Jest źródłem pokarmu, który kwiat pobiera za pośrednictwem systemu korzeniowego.
Uprawy hydroponiczne nie są możliwe również bez wskaźnika wody, który dokładnie poinformuje Cię o tym, jaki jest jej poziom w doniczce. Warto zainwestować w model wodoszczelny, żeby dostarczyć jak największe nawilżenie do rośliny.
Dla kogo to jest?
Uprawa hydroponiczna w domu jest skierowana przede wszystkim do osób, które nie mają dużego doświadczenia w dbaniu o rośliny lub próbowały robić to wielokrotnie, ale bez większych sukcesów. Obecny w doniczce wskaźnik wody pokaże dokładnie, kiedy powinieneś podlać roślinę, a kiedy wręcz przeciwnie – zostawić ją w spokoju i uniknąć gnicia korzeni.
Warto jednak zaznaczyć, że hydroponiczna uprawa to coś, z czego może skorzystać każdy fan hodowania zielonej dżungli we własnym domu. Jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet. Jakich?
Czystość przede wszystkim
Pozbycie się ziemi sprawia, że hydroponika to bardziej higieniczna alternatywa dla tradycyjnego dbania o kwiaty. Decydując się na nią, rezygnujesz z uciążliwego sprzątania ziemi z podłogi lub mebli we własnym domu, co może być potrzebne przy przesadzaniu, a nawet podlewaniu.
Inne korzyści przedstawiają się następująco:
• wrażenia estetyczne – ceramiczny granulat umieszczony w przezroczystej doniczce może przypaść do gustu wielu
osobom, stać się elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu i sprawić, że stanie się ono bardziej przytulne;
• możliwość rzadszego podlewania – granulat oraz wkład hydroponiczny są niezwykle chłonne, dzięki czemu możesz wybrać się na dłuższy urlop bez obawy, że po powrocie powitają Cię uschnięte gałęzie,
• brak szkodników – ceramiczne kulki to niesprzyjające środowisko do rozmnażania się pasożytów przebywających w ziemi,
• możliwość wyczyszczenia roślin pod prysznicem – jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz zafundować swoim kwiatom oczyszczającą kąpiel bez obawy, że Twoją łazienkę wypełni błoto.
Warto zaznaczyć, że na rynku są dostępne nowoczesne doniczki do hydroponiki, które nie mają klasycznej podstawki, a kółka, dzięki czemu bez trudu przeniesiesz swoje kwiaty w dowolne miejsce w domu. To sprawia, że uprawy tego rodzaju są nie tylko higieniczne i estetyczne, ale też funkcjonalne.
Jak podlewać rośliny w doniczce z ceramicznym granulatem?
Jeśli chcesz podjąć się uprawy hydroponicznej w domu, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo dostarczyć swoim kwiatom wody.
Co ważne, istnieją trzy poziomy nawodnienia w doniczce: minimalny, optymalny i maksymalny. To właśnie nimi należy się kierować podczas pielęgnacji roślin.
Jej zasady są następujące:
– nie należy przekraczać optymalnego poziomu podczas podlewania kwiatów,
– dobrze jest wysuszać granulat między kolejnymi podlewaniami i odczekać, aż wskaźnik spadnie bliżej poziomu minimalnego,
– poziom maksymalny można osiągać tylko rzadko, na przykład przed dłuższym wyjazdem na urlop. Zaleca się robić to nie więcej niż 2 razy w roku, ponieważ w przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia roślin,
– warto dbać o to, by najniższa warstwa granulatu zawsze znajdowała się w wodzie. W ten sposób wystarczy jej na kilka dni od momentu, gdy poziom stanie się minimalny.
– do podlewania trzeba używać tylko letniej wody i dodawać ją do doniczki bardzo powoli.
Po więcej wskazówek na temat hydroponicznego dbania o rośliny w domu możesz się z nami skontaktować mailowo lub telefonicznie. Zapraszamy!
Dodaj komentarz