Dlaczego hoya nie kwitnie?
Hoya to wyjątkowy gatunek roślin pnących, który zachwyca mięsistymi, grubymi liśćmi oraz delikatnymi kwiatami. Bardzo powoli rośnie, a do tego jest prosty w uprawie. Dlatego chętnie sięgają po niego osoby początkujące. W sprzyjających warunkach może zakwitnąć uroczymi, drobnymi kwiatami zebranymi w baldachy. Twój okaz nie kwitnie? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Odkryj przyczyny!
Jakie są przyczyny braku kwiatów u hoyi?
Najczęstszą przyczyną tego, że hoya nie kwitnie, jest umieszczenie jej na stanowisku o zbyt małym nasłonecznieniu. Dlatego, jeśli chcesz, żeby wypuściła urocze kwiatki, przestaw ją na jasne miejsce, gdzie będą docierać rozproszone promienie słońca. Najlepiej sprawdzi się okno skierowane na wschód czy zachód.
Twoja roślina ma wystarczająco dużo światła, a mimo to nie kwitnie? Sprawdź pozostałe przyczyny!
- Brak podpory
Hoya jest pnączem, zatem potrzebuje czegoś, na czym będzie mogła się “oprzeć”. Dzięki temu może skupić się na wypuszczaniu liści i kwiatów. Jeśli pozostawisz pędy, aby zwisały, roślina może nie mieć siły na kwitnienie, ponieważ będzie “próbować” utrzymać ciężkie pędy przy życiu,
- Mocne zagęszczenie liści
Zbyt duża ilość liści może spowodować ograniczenie powierzchni fotosyntetyzującej. Skutkiem tego są spowolniony wzrost roślin i brak kwiatów. Aby tego uniknąć, można rozluźnić pędy i zapewnić roślinie większą podporę.
- Brak okresu spoczynku
Roślina po intensywnym okresie wegetacji musi odpocząć. W tym celu należy wprowadzić ją w stan wegetacji, czyli umieścić w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura od 10-14°C. Trzeba także zmniejszyć ilość wody i zaniechać nawożenia. Po 3 miesiącach należy przenieść roślinę z powrotem na jej stanowisko i wznowić dokarmianie oraz podlewanie.
- Zbyt duża doniczka
Hoya jest trochę jak zamioculcas – uwielbia ciasnotę. Dlatego nie przesadzaj jej zbyt często. Najlepiej robić to co 5-7 lat, gdy korzenie szczelnie wypełnią całą przestrzeń. Wtedy szanse na to, że roślina zakwitnie, będą największe.
- Zbyt ciężkie podłoże
Roślina potrzebuje żyznej, przepuszczalnej ziemi, która będzie dość szybko przesychać. W takich warunkach nie ma ryzyka rozwoju grzybów oraz można spokojnie rozwijać korzenie. Dlatego dla Hoyi dobrze sprawdza się np. podłoże dla sukulentów.
- Brak nawożenia
Jeśli roślina nie kwitnie, może oznaczać, że nie ma na to “sił”. Wtedy trzeba dostarczyć jej potrzebne składniki odżywcze potrzebne do rozwoju. Możesz sięgnąć po specjalne preparaty, np. “Obudź i odżyw”. Zawierają one specjalnie dobrane składniki, które sprawią, że roślina zacznie wypuszczać nowe liście i kwiaty.
Przy odpowiedniej pielęgnacji pierwsze kwiaty powinny pojawić się już w 2-3 roku uprawy.
Zobacz też: Hoya australis – jak o nią dbać?
Jak pobudzić hoyę do kwitnienia?
Aby Hoya zaczęła kwitnąć, można również zaserwować jej “terapię szokową”, czyli narazić ją na skrajne warunki, które pobudzą procesy życiowe rośliny. Ma to sprawić, że wypuści kwiaty.
W tym celu:
- podgrzej wodę do temperatury 35-40°C,
- zanurz nadziemną część rośliny w wodzie,
- pozostaw na 30 minut,
- ponownie pogrzej wodę,
- umieść w niej bryłę korzeniową na 90 minut,
- wyjmij roślinę i pozostaw do wyschnięcia.
Zabieg ten należy przeprowadzać zimą, nie częściej niż co 6 miesięcy.
Pojawienie się kwiatów u hoyi to oznaka tego, że ma zapewnione dobre warunki do rozwoju. Dlatego postaraj się dać jej wszystko, czego potrzebuje. Wtedy szanse na jej zakwitnięcie znacznie wzrosną.
Dodaj komentarz