Monstera Monkey Mask – jak o nią dbać?
Monstera Monkey Mask to hit ostatnich lat wśród fanów roślin doniczkowych. Przyciąga uwagę swoim niezwykłym pokrojem. Jej liście są niewielkie, ale mają ciekawe dziurki, które dodają całej kompozycji lekkości. Do tego roślina szybko rośnie i w krótkim czasie można uzyskać niesamowity wodospad liści. Jednak, żeby tak było, trzeba najpierw dowiedzieć się, jak o nią dbać. Sprawdź te wskazówki.
Monstera Monkey Mask – na jakie stanowisko?
Monstera Monkey Mask to młodsza (i drobniejsza) siostra monstery dziurawej. Pochodzi z tropikalnych lasów ze strefy umiarkowanej. Panują tam dość osobliwe warunki: dość duża wilgotność powietrza i ciepło. Jednocześnie przez wysokie drzewa do pozostałych roślin nie dociera zbyt dużo światła.
Żeby utrzymać piękny pokrój monstery w domu, trzeba zapewnić jej podobny klimat. Najlepiej będzie, jeśli umieścisz swój okaz:
- na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem, jednak z dala od bezpośrednich promieni słońca i źródeł ciepła, np. kaloryferów, które mogą powodować wysuszenie liści – dobrze sprawdzi się wschodnie lub zachodnie okno;
- w pomieszczeniu, w którym panuje podwyższona wilgotność powietrza, czyli np. w kuchni, łazience lub pokoju, gdzie znajdują się akwarium albo nawilżacz powietrza.
Należy unikać stawiania monstery w cienistym pomieszczeniu. W takich warunkach pędy mogą wyciągać się ku źródłom światła i będzie na nich mało liści. Roślina straci więc swój gęsty pokój i nie będzie wyglądać zbyt ładnie.
Monstera Monkey Mask – jaka ziemia?
Monstera nie lubi mieć mokrych korzeni. W takich warunkach mogą one zacząć gnić i stać się świetną pożywką dla grzybów oraz innych pasożytów. Dlatego warto zadbać o to, żeby ziemia była:
- przepuszczalna – w tym celu można dosypać do podłoża np. perlit czy keramzyt w stosunku 3:1. Dobrze sprawdzi się także torf, który szybko wysycha;
- żyzna, czyli bogata w składniki mineralne.
Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać podłoża, możesz sięgnąć po gotowe mieszanki do monster i paproci. Są one dostępne w większości sklepów ogrodniczych.
Jednocześnie pamiętaj, aby w doniczce, oprócz ziemi, znajdowała się warstwa drenażu, np. z keramzytu, pokruszonych glinianych doniczek czy zwykłych kamieni. To tam będzie spływać nadmiar wody. W ten sposób zabezpieczysz korzenie przed gniciem.
Podlewanie i nawożenie Monstery Monkey Mask – o czym pamiętać?
Aby roślina mogła zdrowo się rozwijać, trzeba zadbać o regularne, choć niezbyt częste podlewanie. Monsterę najlepiej nawadniać w większych odstępach czasu, czyli latem 1 raz w tygodniu, a zimą nawet 2 razy w miesiącu. Wówczas zmniejszysz ryzyko jej przelania.
Okaz dobrze reaguje na regularne zraszanie. Rozpylając wodę, można łatwo zwiększyć poziom wilgotności powietrza wokół niej. Pomoże to utrzymać jędrne i lśniące liście.
Trzeba pamiętać także o systematycznym nawożeniu. Monstera potrzebuje dodatkowych składników odżywczych przez cały okres wegetacyjny, czyli od wiosny do jesieni. Do tego najlepiej używać nawozu do roślin zielonych np. Sprawy, by szybciej rosły!. Stosuj go co 2 tygodnie według wskazówek na opakowaniu.
Czytaj więcej: Naturalne nawożenie roślin doniczkowych
Monstera Monkey Mask – jak prowadzić?
Ta odmiana monstery jest zaliczana do roślin pnących. Oznacza to, że można prowadzić ją na dwa sposoby. Jeśli zapewnisz jej podporę, łodygi owiną się wokół nich i stworzą wspaniałą stojącą kompozycję. Mogą to być bambusowe drabinki, a także sznurki rozwieszone na ścianie. W rezultacie uzyskasz niezwykłe tło dla pozostałych okazów w domowej dżungli.
Możesz także pozostawić monsterę, aby jej pędy zwisały w dół. W tym celu ustaw ją na półce lub powieś na kwietniku pod sufitem. Dzięki temu będzie mogła spokojnie rozwijać swoje liście i nie będzie ryzyka, że ktoś przypadkowo nadepnie na pędy. Tak uzyskasz niezwykłą kaskadę liści, które będą stanowić piękną dekorację wnętrza.
Komentarz (1)
Dobra robota, świetny poradnik. Warto dodać, że liście tej rośliny mogą osiągać kolosalne rozmiary gdy dobrze o nią zadbamy. Jednym z najważniejszych czynników jest dobra podpora. Najlepiej w tej roli sprawdza się palik z mchu.