Jak zwiększyć wilgotność powietrza?
Uprawiasz tropikalne i egzotyczne rośliny, ale nie wyglądają one zbyt dobrze przez szpecące brązowe końcówki? Ziemia w doniczkach szybko wysycha, przez co ciągle musisz podlewać swoje okazy? Główną przyczyną tych problemów jest niski poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Można temu przeciwdziałać. Poznaj nasze sposoby na podniesienie poziomu wilgoci.
Ile powinna wynosić wilgotność powietrza w domu?
Prawidłowy poziom wilgotności powietrza w domu, w którym panuje temperatura pomiędzy 20-22°C, powinien wynosić od 40 do 60%. Są to nie tylko zdrowe warunki dla człowieka, ale także korzystne dla roślin. Dzięki temu końcówki ich liści nie wysychają, a okazy nie stają się osłabione i podatne na różne choroby czy szkodniki.
Aby zmierzyć poziom wilgotności powietrza, potrzebujesz higrometru. Nie musisz kupować specjalnego urządzenia. Większość nowoczesnych stacji pogodowych czy nawilżaczy powietrza ma wbudowaną taką opcję.
Czy wiesz, że… Niski poziom wilgotności powietrza szczególnie źle wpływa na gatunki, które pochodzą z lasów tropikalnych? Są to np. palmy, fikusy, syngonium, filodendrony, strelicje, a także mniej wymagające rośliny np. paprotki i zielistki. Jeśli je uprawiasz, koniecznie popraw warunki klimatyczne w swoim domu.
Jak naturalnie zwiększyć wilgotność powietrza?
Aby w naturalny sposób poprawić poziom wilgotności powietrza w domu, zacznij od wietrzenia pomieszczeń. Jesienią i zimą na zewnątrz jest bardzo wilgotno. Zatem jeśli otworzysz okna, łatwo zwiększysz poziom nawilżenia powietrza wewnątrz. Jednak ekspozycja na niską temperaturę może niekorzystnie wpływać na rośliny umieszczone na parapecie. Dlatego warto wypróbować inne sposoby, np.:
- umieszczenie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą – płyn będzie stopniowo parować i zwiększać poziom wilgotności w miejscu, gdzie znajdują się rośliny;
- zraszanie liści – w ten sposób szybko nawilżysz powietrze wokół swoich okazów. Jednak pamiętaj, żeby wykorzystywać do tego wyłącznie przegotowaną i przefiltrowaną wodę. Taki płyn nie pozostawia zacieków na liściach;
- uprawianie roślin w grupach – jeśli umieścisz wiele okazów obok siebie, stworzy się pomiędzy nimi specyficzny mikroklimat. Ponadto liście większych roślin będą zatrzymywać wodę, która będzie parować z mniejszych gatunków.
Dobrym sposobem na poprawę warunków w pomieszczeniu jest także… zakup większej ilości roślin. Wiele z nich ma naturalną zdolność do nawilżania powietrza. Szczególnie znane są z tego takie gatunki jak dracena, fikus, szeflera, paproć, czy bluszcz.
Dowiedz się więcej: Ficus elastica “Moonshine” (Shivereana) – uprawa i pielęgnacja
Jak szybko zwiększyć wilgotność powietrza w domu?
Powyżej opisane sposoby na poprawę wilgotności w domu przynoszą efekty, ale dopiero po dłuższym czasie. Jeśli zależy Ci na tym, żeby szybko podnieść poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, sięgnij po specjalne urządzenia elektryczne, czyli nawilżacze.
Wyróżnia się modele:
- ultradźwiękowe – emitują ultradźwięki, które wprawiają cząsteczki wody w ruch i tworzą z nich delikatną mgiełkę. Zaletą tych urządzeń jest to, że bardzo cicho pracują, a przy tym zużywają niewiele energii, więc są dość oszczędne. Wiele modeli ma wbudowany specjalny czujnik, który monitoruje stan powietrza. Gdy zostanie osiągnięty stosowny poziom wilgoci, nawilżacze same się wyłączają. Znacznie ułatwia to utrzymanie odpowiednich warunków w pomieszczeniu,
- ewaporacyjne – wytwarzają parę podczas naturalnego procesu ewaporacji. To nie jedyna ich zaleta. Urządzenia mają dość prostą budowę. Składają się z pojemnika na wodę, wkładu nawilżającego, który przetwarza płyn na parę, wentylatora tłoczącego ją na zewnątrz i filtra oczyszczającego ją z zanieczyszczeń. Dzięki temu do pomieszczenia trafia czysta para. Urządzenia ewaporacyjne są z reguły bezawaryjne i dobrze sprawdzają się w domowych warunkach;
- parowe – często są określane także jako nawilżacze grzewcze. Wytwarzają parę poprzez podgrzewanie wody do temperatury wrzenia. Są bardzo wydajne, jednak mogą być niebezpieczne zwłaszcza, jeśli są używane w pomieszczeniu, w którym przebywają dzieci. Ponadto gorąca para może negatywnie wpływać na liście roślin, które są bezpośrednio na nią narażone.
Można również zdecydować się na zakup nawilżacza z oczyszczaczem. To wielofunkcyjne urządzenie pozwoli zadbać nie tylko o wilgotność powietrza, ale także jego jakość. Przyda się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy smog przekracza wszelkie normy bezpieczeństwa. Ponadto oczyszczać usuwa z powietrza kurz, który mógłby osiadać na liściach i utrudniać fotosyntezę.
Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza, a nie tylko unikniesz brązowych końcówek liści, ale także ataku szkodników i chorób.
Komentarz (1)
Witam.Podanie danych o takiej wilgotności jest dobre pod warunkiem iż w tym pomieszczeniu nie przebywamy często,nie mówiąc już o spaniu w nim,niska jak wysoka wilgotność szkodzą na układ oddechowy także roślinom ,choruje się na ogół różne typy roślin,optymalną tmp powinna wynosić 21-22stC a wilgotność do 45% tyle na ogół mamy w mieszkaniach,im mniejsza tmp tym wyższa wilgotność,trochę nieścisłości jest podane wtym temacie!