Szkodniki roślin – wełnowce. Jak sobie z nimi radzić?
Koniec lata oznacza wzrost wilgoci i spadek temperatur na zewnątrz. W odpowiedzi na to w wielu domach często zostaje uruchomione ogrzewanie. Kiedy wewnątrz robi się przyjemnie ciepło, poziom wilgotności powietrza spada. Wiele roślin nie lubi takiej zmiany i zaczyna się “stresować”, co zmniejsza ich odporność na szkodniki. Takie warunki są szczególnie lubiane przez wełnowce. Dowiedz się o nich więcej.
Wełnowce – co to jest?
Wełnowce to owady z rodziny pluskwiaków. Dorosłe osobniki są pokryte białą, woskową wydzieliną, która wygląda niczym futerko lub wata. Żywią się sokiem roślin, przez co dosłownie “wysysają z nich życie”.
Uwielbiają sucho i ciepło, czyli takie warunki, jakie panują po uruchomieniu ogrzewania w wielu domach. Dość szybko się rozmnażają i przenoszą na inne rośliny w otoczeniu. Dlatego też po ich zauważeniu trzeba działać od razu po zauważeniu pierwszych objawów ich ataku.
Czytaj także: Nawożenie roślin doniczkowych – czy jest potrzebne?
Atak wełnowców – po czym rozpoznać?
Obecność wełnowców zauważysz po białym nalocie w kątach i pod spodem liści. Może on przypominać nieco watę – to resztki woskowiny z pancerza dorosłych osobników. Ponadto:
- liście i kwiaty zaczynają obumierać, pomimo braku zmian w pielęgnacji roślin,
- okazy są lekko lepkie w dotyku od spadzi na ich powierzchni.
Wraz z pojawieniem się wełnowców może dojść do rozwoju chorób grzybowych. Nalot, który pozostawiają po sobie te małe pluskwiaki, jest idealną pożywką dla patogenów. Dlatego ważne jest, aby działać nie tylko na szkodnika, ale także na grzyby.

Sposób na wełnowce – jak sobie z nimi radzić?
Jeśli na roślinach pojawił się biały nalot, niezwłocznie oddziel chory okaz od pozostałych i umieść go w osobnym pomieszczeniu. W ten sposób zapobiegniesz dalszej inwazji szkodnika. Następnie:
- przygotuj roztwór wody i mydła lub płynu do naczyń oraz patyczki higieniczne albo waciki. Zamocz akcesoria w gotowej mieszaninie i przemyj wszystkie liście wraz z łodygami. Pamiętaj, aby po każdym listku sięgać po nowy patyczek lub wacik. Inaczej przeniesiesz szkodniki na całą roślinę. Składniki zawarte w środkach myjących pomogą rozpuścić spadź, więc łatwiej będzie usunąć wełnowce;
- zrób roślinie prysznic. Owiń bryłę korzeniową foliową torebką lub folią spożywczą, a następnie umieść chory okaz pod mocnym strumieniem chłodnej wody. Brak osłonki w formie nalotu pozwala łatwo je spłukać. Dodatkowo szkodniki bardzo nie lubią wilgoci. Dzięki temu przestają się rozmnażać;
- wymień ziemię. W podłożu mogą się skrywać jaja wełnowca. Pamiętaj, aby przygotować nową doniczkę, a starą wyrzucić bądź dokładnie umyć i zdezynfekować przed ponownym użyciem,
- potraktuj roślinę środkiem z naszej oferty np. “zwalcz szkodniki!”. Zawiera naturalne składniki, które pomagają zapobiegać rozwojowi grzybów i pleśni, które mają miejsce przy ataku wełnowców. Do tego tworzy na powierzchni liści oraz łodyg warstwę ochronną przed szkodnikami, więc nie mogą one składać jaj. Znacznie zmniejsza to ryzyko ich rozprzestrzeniania się.
Zabiegi przemywania i mycia rośliny należy powtarzać co 3-4 dni przez kilka tygodni. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że usunięto wszystkie szkodniki, nawet te, które dopiero wykluły się z jaj.
Wełnowce mogą pojawić się znienacka! Dlatego w okresie jesienno-zimowym regularnie oglądaj swoje rośliny i w razie potrzeby – działaj.
Dodaj komentarz