Jak pielęgnować aglaonemy?
Aglaonema to jedna z roślin doniczkowych chętnie wręczanych na prezent. Nic dziwnego. Tworzy gęstą rozetę pięknie wybarwionych liści. Wspaniale urozmaica domową dżunglę i przyciąga wzrok. Jednak to nie jedyne jej zalety. Aglaonema jest bardzo łatwa w uprawie, a więc sprawdzi się także dla początkujących ogrodników. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach jej pielęgnacji. Poznaj je!
Aglaonema – charakterystyka
Nazwa “aglaonema” powstała z połączenia dwóch greckich słów “aglaos”, czyli jasny i “nema”, tj. nić. Nawiązuje ona do męskich kwiatów, które roślina wytwarza w naturalnych warunkach. Mają one postać jasnej kolby otulonej jednym płatkiem. Są podobne np. do kwiatów skrzydłokwiatu.
Chociaż w domowych warunkach aglaonema rzadko kwitnie, nic straconego. Jej liście są również bardzo dekoracyjne. Mają lancetowaty lub eliptyczny kształt o spiczastym wierzchołku i zazwyczaj zaokrąglonej podstawie. Nowe wyrastają z wnętrza starych. Dzięki temu w sprzyjających warunkach roślina może osiągnąć ponad 100 cm wysokości.
Kolor ulistnienia aglaonemy zależy od wybranej odmiany. Np. liście:
- Silver Bay mają szeroką ciemnozieloną obwódkę i srebrny środek,
- White Joy są białe z cienkim, ciemnozielonym obrzeżem,
- Flamingo są różowe,
- Ivy Green mają ciemnozieloną blaszkę i jasnozielone paseczki.
Czytaj więcej: Rośliny doniczkowe dla początkujących – co wybrać?
Aglaonema – wymagania uprawowe
Aglaonema pochodzi z tropikalnych obszarów Azji, co wpływa na jej wymagania, a także na sposób uprawy i dobór miejsca.
Stanowisko
W gęstych, egzotycznych lasach jest niewiele światła. Dlatego aglaonema nie potrzebuje zbyt nasłonecznionego stanowiska. Najlepiej rośnie tam, gdzie docierają rozproszone promienie, np. na północnym czy wschodnim parapecie lub półce naprzeciwko południowego lub zachodniego okna.
Jeśli postawisz roślinę w zbyt ostrym słońcu, jej liście mogą ulegać poparzeniom. Jednocześnie nie można jej całkowicie pozbawić światła. Umieszczona w ciemnym kącie, zacznie obumierać.
Pamiętaj! Choć Aglaonema lubi wilgotne powietrze, nie można stawiać jej w kuchni, gdzie używa się gazu. Opary znad kuchenki źle wpływają na jej rozwój.
Temperatura
Optymalna temperatura do uprawy aglaonemy wynosi od 20 do 25°C. Zimą może być chłodniej, jednak pamiętaj, że nie poniżej 16°C. W takich warunkach przemrozisz roślinę. Wtedy jej liście staną się czarne i zaczną usychać. Dlatego unikaj ustawiania okazu na parapecie przy oknie, które często otwierasz w zimie.
Podłoże
Do prawidłowego rozwoju aglaonema potrzebuje lekko kwaśnego, przepuszczalnego podłoża. Dobrze sprawdzi się ziemia uniwersalna wymieszana z perlitem, wermikulitem i niewielką ilością kwaśnego torfu.
Czy wiesz, że… Aglaonema może być uprawiana hydroponicznie? Umieść roślinę w przezroczystym naczyniu pełnym wody i obserwuj, jak rozwijają się jej korzenie.
Sprawdź również: Jak zwiększyć wilgotność powietrza?
Aglaonema – pielęgnacja
Aglaonema nie ma zbyt wielu potrzeb, ale nie można jej zaniedbywać. Tylko jeśli będziesz ją odpowiednio pielęgnować, nie będzie sprawiać problemów. Oto dokładne wskazówki odnośnie do podlewania, nawożenia i przesadzania.
Podlewanie aglaonemy
Aglaonema lubi mieć lekko wilgotne, ale nie mokre podłoże. Dlatego należy ją podlewać latem 2 razy w tygodniu, a zimą raz lub rzadziej, kiedy ziemia przeschnie. Woda powinna być odstana i mieć temperaturę pokojową.
Warto również regularnie zraszać liście i oczyszczać je z nadmiaru kurzu. Jest to szczególnie ważne przy odmianach w jasnym kolorze. Zanieczyszczenia mogą zaburzać proces fotosyntezy i hamować wzrost rośliny.
Nawożenie aglaonemy
Roślinę należy zacząć dokarmiać po 2-3 miesiącach od przesadzenia – dzięki temu zdąży ona wykorzystać składniki obecne w nowym podłożu. Do nawożenia najlepiej użyć uniwersalnego nawozu, np. Spraw, by szybciej rosły. Zawiera on składniki, które pobudzają aglaonemę do wypuszczania nowych liści.
Dokarmiania rośliny należy zaprzestać wraz z rozpoczęciem zimy. Okres odpoczynku powinien wynieść ok. 3 miesięcy.
Przesadzanie aglaonemy
Roślina nie tworzy zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego. Dzięki temu wystarczy ją przesadzać co 2-3 lata do doniczki, która jest szersza o 2-4 cm. Najlepiej robić to wiosną. Wtedy można także rozmnożyć aglaonemę przez podział jej bryły korzeniowej.
Co ważne, przy wykonywaniu jakichkolwiek zabiegów należy mieć założone rękawiczki. Sok roślinny może podrażniać skórę.
Prawidłowo uprawiana aglaonema odwdzięczy się pięknymi, jędrnymi liśćmi. Umieść kilka jej odmian obok siebie, a uzyskasz ciekawą, a przy tym łatwą do utrzymania dekorację wnętrza.
Komentarz (1)
Aglaonema to bez wątpienia fascynująca roślina doniczkowa, która nie tylko pięknie ozdobi wnętrza, ale także cieszy się zasłużoną popularnością jako prezent. Twój wpis jest pełen cennych informacji na temat pielęgnacji tej rośliny, co z pewnością pomoże zarówno początkującym, jak i doświadczonym ogrodnikom w troszczeniu się o swoje egzotyczne ozdoby. Bardzo fajnie czyta się Twój wpis :)