Ceropegia Woodii – pielęgnacja, stanowisko, rozmnażanie i zagęszczanie
Szukasz prostej w uprawie rośliny, która będzie zjawiskowo prezentować się na półce? Chcesz wypełnić pustą przestrzeń na ścianie w Twojej domowej dżungli? Rozważ zakup oryginalnej Ceropegii Woodii – zwisającego półsukulenta, który przyciąga uwagę swoimi wyjątkowymi liśćmi. Dowiedz się, jak o niego dbać, aby mógł zdrowo się rozwijać oraz jak go rozmnażać.
Ceropegia Woodii – czym się charakteryzuje?
Ceropegia Woodii to kwitnące pnącze, które pochodzi z Afryki Południowej – dokładnie z RPA, Zimbabwe i Eswatini. Ma mięsiste liście, u których nasady wyrastają bulwy. To właśnie w nich roślina gromadzi zapasy wody. Dzięki temu jest dość odporna na susze i może wytrzymać długi czas bez podlewania. Zatem idealnie sprawdzi się dla początkujących ogrodników i osób, które często wyjeżdżają z domu.
Ceropegia tworzy pędy o długości od 2-4 metrów. Są one udekorowane drobnymi, skórzastymi liśćmi w kształcie serca. Ich zewnętrzna strona ma ciemnozieloną obwódkę. Środek jest jasny i udekorowany ciemnymi plamkami – wzór przypomina marmur. Natomiast spodnia część liści jest purpurowa.
Czy wiesz, że… W sprzyjających warunkach Ceropegia może zakwitnąć? Zazwyczaj ma to miejsce pod koniec lata. Wówczas w kątach liści pojawiają się kremowo-fioletowe kwiatki w formie rurek zakończonych owłosionymi brązowo-fioletowymi różkami.
Dowiedz się więcej: Uprawa sukulentów w domu – poznaj najczęściej popełniane błędy
Pielęgnacja ceropegii Woodii – o czym pamiętać?
Z uwagi na to, że Ceropegia Woodii należy do grupy półsukulentów, jej uprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy, że będziesz pamiętać o:
- przepuszczalnym i dobrze zdrenowanym podłożu – najlepiej umieścić roślinę w ziemi do sukulentów. Jest lekka, a przy tym zawiera niezbędne składniki mineralne do prawidłowego rozwoju korzeni. Można także wybrać uniwersalną ziemię i połączyć ją z keramzytem i perlitem;
- drenażu – warstwa keramzytu na dnie doniczki pozwoli zabezpieczyć korzenie przed kontaktem z wodą. Dzięki temu można uniknąć ich gnicia;
- regularnym podlewaniu rośliny, gdy podłoże przeschnie – jest to ważne głównie latem. Gdy woda przesiąknie do podstawki, należy ją wylać. Dzięki temu grzyby nie będą miały optymalnych warunków do rozwoju;
- nawożeniu w okresie od marca do września – w tym celu możesz sięgnąć np. po nawóz z pokrzywy “Dbaj na co dzień”. Zawiera składniki, które pobudzą roślinę do wypuszczania nowych pędów i liści.
Bardzo ważne jest, aby zapewnić Ceropegii Woodii możliwość odpoczynku zimą. W listopadzie należy ograniczyć podlewanie i przenieść roślinę w jasne, ale chłodne miejsce, gdzie temperatura oscyluje w okolicy 10°C. Dzięki temu wiosną zacznie ona wypuszczać nowe, silne pędy.
Ceropegia Woodii – jakie stanowisko dla niej wybrać?
Odpowiednio pielęgnowana Ceropegia Woodii rośnie dość szybko. Długie pędy potrzebują przestrzeni do rozwoju, dlatego roślinę należy umieścić na podwyższeniu – w kwietniku lub koszu zawieszonym przy suficie. Oprócz tego należy pamiętać, aby stanowisko było:
- jasne – doskonale sprawdzi się ściana tuż obok południowego lub zachodnie okna.
- nie bezpośrednio nasłonecznione – jeśli liście będą narażone na bezpośredni kontakt ze słońcem może dojść do ich poparzenia.
Czy wiesz, że… Jeśli umieścisz roślinę w niewłaściwym miejscu, gdzie będzie docierać mała ilość światła, pędy zaczną wyciągać się w stronę okna? Do tego listki będą mniejsze i rzadsze, więc Ceropegia Woodii nie będzie wyglądać zbyt ładnie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie stanowisko.
Czytaj więcej: Rośliny doniczkowe dla początkujących – co wybrać?
Zagęszczanie i rozmnażanie Ceropegii Woodii – jak to zrobić?
Najłatwiejszym sposobem na rozmnażanie Ceropegii Woodii jest podział jej podziemnych bulw. Jak to zrobić? Podczas przesadzania rośliny delikatnie rozdziel jej bryłę korzeniową jednym sprawnym ruchem ręki. Zadbaj, aby każda część miała nie tylko bulwy, ale i pąki wzrostu. Następnie umieść sadzonki w ukorzeniaczu “Szybciej ukorzeniaj” i posadź w osobnych doniczkach.
Zagęszczanie Ceropegii Woodii jest równie proste. Wystarczy, że będziesz regularnie przycinać jej pędy. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się “gołych” pędów bez liści, ale także pobudzisz roślinę do wypuszczania kilku łodyg jednocześnie.
Pamiętaj o powyższych zasadach pielęgnacji Ceropegii Woodii, a roślina odwdzięczy się licznymi pędami z gęsto umieszczonymi listkami.
Dodaj komentarz