Jakie rośliny podlewać drożdżami?
Ogrodnictwo to pasja, którą można się zainteresować bez względu na wiek czy posiadaną działkę lub ogródek. Nie potrzeba wiele, by specjalizować się w uprawie różnego rodzaju kwiatów i nie tylko. Warto jednak interesować się nowinkami z tego świata, które z pewnością pomogą w procesach pielęgnacyjnych. Jednym z takich trików jest podlewanie roślin drożdżami piekarskimi.
Drożdże nie tylko do kuchni
Drożdże to jednokomórkowe mikroorganizmy, które są zaliczane do królestwa grzybów. Najczęściej wykorzystywane są w piekarnictwie, browarnictwie, gorzelnictwie, winiarstwie, a nawet przemyśle kosmetycznym. Wykazują one nie tylko właściwości oczyszczające, ale też posiadają wiele witamin i minerałów. Z tego też względu można je z powodzeniem wykorzystywać do nawożenia roślin doniczkowych, jak i ogrodowych. Ważne jednak, by zachować odpowiednią częstotliwość. Nie należy zatem przesadzać, bowiem skutek może być odwrotny do zamierzonego.
Jak działa nawóz z drożdży na rośliny?
Naturalny nawóz z tego składnika ma szerokie zastosowanie. Podlewanie drożdżami roślin pobudza ich wzrost, powoduje bujniejsze kwitnięcie, a także wzmacnia układ korzeniowy, co przekłada się na łatwiejsze pobieranie wody i składników mineralnych przez roślinę. Ponadto podlewanie drożdżami upraw ogranicza występowanie niekorzystnych dla roślin drobnoustrojów, które mogą powodować choroby systemu korzeniowego.
Drożdże do podlewania stosuje się przede wszystkim do zraszania warzyw, takich jak pomidory czy ogórki, ale też do krzewów, drzew i krzaczków owocowych, np. truskawek. Naturalny nawóz sprawdzi się też w przypadku róż czy innych kwiatów doniczkowych uprawianych w domu.
Istnieje jednak grupa roślin i warzyw, których nie powinno się podlewać drożdżami, bowiem mogą one zmienić ich smak. Mowa o cebuli i ziemniakach. Ponadto nawozem tym nie warto podlewać sukulentów i kaktusów, które preferują suche podłoże, roślin mięsożernych czy orchidei, które należą do wymagających kwiatów.
Podsumowując, nawóz z drożdży do podlewania jest świetny, zwłaszcza ze względu na poprawę wzrostu i zdrowia wielu roślin, jednak nie jest on odpowiedni dla wszystkich. Warto zatem eksperymentować i obserwować reakcje roślin.
Czytaj również: Jak dbać o rośliny zimą? Przewodnik dla miłośników roślin.
Komentarze (2)
Witam, bardzo dziękuję za garść cennych informacji o pielęgnacji, pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za cenne informacje ❤