Uprawa sukulentów w domu – poznaj najczęściej popełniane błędy
Sukulenty to rośliny doniczkowe chętnie wybierane zwłaszcza przez osoby, które uważają, że nie mają tzw. ręki do uprawy. Ze względu na swoje pochodzenie, nie mają zbyt wysokich wymagań uprawowych. Są dość odporne na suszę i brak nawożenia, a do tego powoli rosną i łatwo się rozmnażają. Mimo to Twoje sukulenty nie wyglądają zbyt dobrze? Sprawdź, czy nie popełniasz jednego z typowych błędów w uprawie tych roślin.
Jakie błędy najczęściej popełnia się w uprawie sukulentów w domu?
Sukulenty należą do grupy kserofitów, czyli roślin, które naturalnie rozwijają się w miejscach o ograniczonym dostępie do wody. Najczęściej można spotkać je na terenach pustynnych, choć występują prawie w każdej strefie klimatycznej. Ich znakiem rozpoznawczym są grube, mięsiste liście, które służą jako magazyny wody. To właśnie dzięki temu rośliny mogą przetrwać trudne warunki. Chociaż uprawa sukulentów w domu nie jest skomplikowana, nawet tak odporną roślinę można zniszczyć nieodpowiednią pielęgnacją.
Oto najczęstsze błędy, jakie można popełnić podczas uprawy sukulentów.
-
Zbyt częste podlewanie
Korzenie sukulentów są bardzo wrażliwe na nadmiar wody zalegającej w doniczce. Jej pojawienie się stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów, co z kolei może przyczynić się do gnicia rośliny. Na początku objawia się to tylko opadaniem liści, jednak z czasem można zauważyć, że łodyga jest miękka, a po jej dotknięciu wydobywa się z niej nieprzyjemny śluz. Do tego po wyciągnięciu rośliny z doniczki można zauważyć brak korzeni.
-
Za rzadkie nawadnianie
Pomimo zapasów wody w liściach, sukulenty nie mogą pozostać całkowicie pozbawione nawodnienia. Może to doprowadzić do marszczenia się i opadania liści, a w rezultacie do całkowitego uschnięcia roślin. Uprawa sukulentów w domu powinna uwzględniać optymalne nawadnianie.
-
Częste stosowanie odżywek
Sukulenty nie potrzebują dużo składników do rozwoju – zwłaszcza zimą, gdy przechodzą w stan „hibernacji”. Gdy będą zbyt często zasilane odżywkami, minerały zaczną gromadzić się w podłożu. To może doprowadzić do przenawożenia rośliny. Jego skutkami mogą być np. uszkodzenie systemu korzeniowego czy osłabienie okazu.
-
Regularne zraszanie
Nadmiar wody negatywnie wpływa nie tylko na korzenie, ale także na liście. Jeśli będziesz rozpylać na nie wodę, zacznie ona gromadzić się w ich zagłębieniach. Wówczas powstaną idealne warunki do rozwoju grzybów. To z kolei szybko doprowadzi do gnicia nie tylko liści, ale całej rośliny.
-
Zbyt duża doniczka
Sukulenty są przyzwyczajone do życia w małej ilości ziemi. W takich warunkach intensywnie rosną i kwitną. Natomiast w dużej donicy rośliny zaczną skupiać się wyłącznie na rozwoju korzeni, co nie przeniesie się na efekt ponad powierzchnią.
-
Brak światła
Każda roślina potrzebuje promieni słońca do rozwoju, ale sukulenty wprost je uwielbiają! W ciemnym kącie szybko zaczną tracić swój piękny kolor i zaczną powoli obumierać. Uprawa sukulentów w domu powinna uwzględniać słoneczne stanowiska.
-
Zbyt ciężkie podłoże
W zbyt zbitej, gliniastej ziemi, która bardzo chłonie wodę, sukulenty będą narażone na choroby grzybowe. Co więcej, ich korzenie nie będą miały miejsca do rozwoju. A to doprowadzi do ich gnicia i obumierania całej rośliny. Jeśli chcesz uniknąć tego błędu, wybierz odpowiednie podłoże – najlepiej przygotowane specjalnie na potrzeby sukulentów.
-
Uprawa w szkle
Sukulenty w szkle to popularne kompozycje, które wspaniale prezentują się w nowoczesnych mieszkaniach. Jednak wewnątrz osłonek z tego materiału panuje wysoka wilgotność. Nie ma tam dużego ruchu powietrza, a nadmiar wody nie może odpłynąć. W takich warunkach sukulenty bardzo szybko zaczynają gnić.
Jak prawidłowo dbać o sukulenty w domu?
Większość sukulentów ma dość podobne potrzeby. Są to zazwyczaj:
- jasne stanowisko bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne,
- umiarkowane podlewanie – tylko wówczas, gdy ziemia przeschnie,
- przepuszczalne, lekkie podłoże i gruba warstwa drenażu na dnie doniczki.
W takich warunkach te rośliny nie tylko będą wspaniale się rozwijać, ale także być może zaszczycą Cię swoimi pięknymi kwiatami.
Jednocześnie warto pamiętać, że sukulent sukulentowi nierówny. Poszczególne odmiany pochodzą z różnych miejsc i z nich mogą mieć zróżnicowane wymagania, np. odnośnie do ilości światła czy wody. Dlatego, zanim umieścisz jakąś roślinę w swoim domu, dokładnie zapoznaj się z jej potrzebami.
Uprawa sukulentów nie jest trudna. Wystarczy wziąć sobie do serca kilka prostych zasad. Pamiętaj o naszych wskazówkach, a z radością będziesz obserwować, jak się rozwijają. Powodzenia!